Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

iritatie in spatele urechii - ce sa fie?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
Lorelai

Lorelai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 15 iulie 2005 - 19:51

la una din fetele mele (6 luni) am observat azi dimineata o iritatie dupa urechea dreapta, chiar acolo unde se indoaie urechea. locul e rosu lucios si vad si niste cojite galbene de jur imprejurul locului iritat. la ureche cealalta nu are nimic. mentionez ca ieri a facut la spital testul de auz si a avut lipit in spatele fiecarei urechi cite un senzor, dar nu chiar acolo unde e iritatia, deci nu poate fi de la lipici. aseara i-am facut baie si era curat locul. azi dimineata am observat iritatia. am uns-o cu crema de galbenele. sper sa nu fi facut mai rau. se pare ca nu o deranjeaza ca nu plinge si nu se scarpina (nu duce mina la ureche). are cineva idee ce ar putea sa fie? a mai vazut cineva asa ceva? sa ma ingrijorez sau se mai intimpla? Lorelai

#2
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 15 iulie 2005 - 20:21

Ai sesizat cumva daca miroase urat locul respectiv? Noi am avut asa ceva, si e vb de Intertrigo( parca asa se numeste). Uite ce scrie in Capraru despre asta: " Intertrigo, sub acest nume se grupeaza leziunile lineare ale cutelor pielii. De obicei este vorba despre o infectie cu streptococ sau stafilococ. De cele mai multe ori se localizeaza dupa pavilioanele urechii, unde, pe un fond de piele rosie se formeaza un sant mursar, sau/si acoperit de cruste. Dupa ce a aparut intertrigo nu se vor aplica pomezi. Se va prefera dezinfectia cu alcool si pulbere de antibiotic." Noua dr ne-a spus sa dezinfectam cu alcool si iod ( la iod am renuntat) iar apoi sa pun pudra Baneocin. A trecut dupa o zi. Crinuta si [copil] Rayan

#3
Claudelu

Claudelu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.904 mesaje

Postat 16 iulie 2005 - 00:37

Si eu am descoperit asa ceva la piticul meu cand inca avea doar vreo luna...la noi si mirosea urat...l-am curatat bine cu apa oxigenta si a trecut repede...de atunci tot timpul verific!


Claudia si Raul (01.04.2004)
Martie Aprilie 2004



#4
mygirl

mygirl

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 16 iulie 2005 - 10:36

Si noi avem aceeasi problema...mi-a atras atentia mirosul, pana acum n-am insistat cu stersul dupa ureche. Micuta mea are aproape 2 luni si cand o pupaceam mi-am dat seama ca ceva nu e in regula cu urechiusa ei si am vazut ca era umeda si lipicioasa exact in cuta aia adanca din spatele urechii (tot la dreapta). Instinctual, fara sa stiu- dar se pare ca am facut bine- am curatat-o cu un tampon cu ser fiziologic si am dat-o cu baneocin. I-a trecut in aceeasi zi. Dar acum dupa baie spal si sterg temeinic zona asta.

Oana,[mamica]de Alexandra-Elena (18 mai 2005)
Poze


#5
daniver31

daniver31

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 16 iulie 2005 - 14:09

Am avut si noi problemele astea(Daniel are 9 luni acum).Dupa fiecare baitza stergi bine urechiusele si in interior si exterior.Daca se face bubitza asta se curata cu ser fiziologic sau apa oxigenata si se da cu pudra baneocin(trebuie intinsa foarte bine ca altfel praful ramas in strat grosut mai rau face-arde) sau cu nidoflor. Intertrigo mai apare si de la faptul ca bebici mai dau afara si lapticul respectiv "curge" si dupa urechiuse si sub gatulet(se mai fac cruste deastea si sub gat)Dupa fiecare masa este bine de verificat si sters ...si cu caldura asta.Sanatate multa Oana,Nae si Danny(17 10 2004) http://community.web...com/user/b35noc

#6
katik

katik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.739 mesaje

Postat 16 iulie 2005 - 17:11

si noi am avut pe la 1-2 luni asa ceva la cutele de la git, urit de tot. am fost la pediatra imediat, a curatat locul cu apa oxigenata si a facut un tratament cu lumina polarizata galbena. dupa doua sedinte nu a mai avut cicatrici (piele rosie arzinda). intre timp faceam si eu dezinfectia cu apa oxigenata sau rivanol de citeva ori pe zi apoi o dadeam cu putina crema cu baneocin. a trecut frumos in citeva zile si nu a mai aparut niciodata, nici in altloc. se pare ca este ceva destul de frecvent la bb mici de tot.

#7
Lorelai

Lorelai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 16 iulie 2005 - 19:52

merci mult fetelor, vad ca nu i-a trecut inca. ieri am curatat-o cu musetel. zona e acum destul de uscata, dar inca rosie. poate cineva sa imi spuna ce contine pudra de Baneocin? ce as putea folosi ca inlocuitor? dar nidoflorul ce ingredient principal are? merci mult, Lorelai

#8
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 16 iulie 2005 - 19:58

Nidoflorul are un antibiotic (Neomicina), un antimicotic (Nistatin) si un antiinflamator steroidian (Triamcinolon). Baneocinul are 2 antibiotice: Neomicina si Bacitracina. Daca este intertrigo ar fi mai bun Baneocinul, daca nu esti sigura si crezi ca poate fi si o micoza supraadaugata, ar fi mai bun Nidoflorul.



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

#9
gangurici_licurici

gangurici_licurici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 17 iulie 2005 - 00:10

Nu e cumva doar iritatie de la caldura? EU zic sa intrebi medicul sau cel putin sa citesti atenta prospectul inainte sa folosesti unguente ca Nidoflorul. Pe majoritatea scrie ca nu sunt indicate pentru copii sub un 1 sau chiar 2

#10
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 17 iulie 2005 - 01:13

Baneocinul este ok. Se foloseste si pentru buric la nou nascuti. De ce cauti inlocuitor? Nu gasesti acolo Baneocin? Vezi sa pui pudra, nu unguent. Crinuta si [copil] Rayan


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -