Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bubite pe fata (acnee?) la bebe mic


11 raspunsuri la acest subiect

#1
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 21 martie 2005 - 10:06

Baietelul meu are niste bubite pa fata, pe linga nasuc, asemanatoare cu niste cosuri. Apar si dispar, dar de la o vreme sint permanente. Ati intilnit asa ceva Cum ati rezolvat pproblema?

#2
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 21 martie 2005 - 10:13

Natasa, Puiul nostru a avut bubite ca cele descrise de tine, in primele 2-3 luni de viata. Pediatra ne-a recomandat sa-i stergem obrajorii cu ceai de musetel. I-am urmat sfatul, dar pe linga asta, am inceput si sa-l spalam o data pe zi pe fata cu sapun de copii, de obicei seara, inainte de terminarea baitei. Incet, incet, cosurile au disparut. Din cite am inteles de la prietene, e un fenomen destul de raspindit la bebelusii mici. ------------------ Numai bine, Natalia

#3
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 21 martie 2005 - 10:21

Bebelusul meu are 3 luni jumate. O sa incerc si eu cu ceai de musetel, sper sa-i treaca. Nici o crema, nimic pe fata? El are pielea cam uscata de cind s-a nascut.

#4
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 21 martie 2005 - 10:24

La noi perioada bubitelor a fost vara, pe o caldura teribila, si nu am folosit crema atunci. Dar acum avem si noi pielea cam uscata pe obrajori, drept ca fara bubite. Folosim unguentul de galbenele, uneori unguentul Bepanthene. ------------------ Numai bine, Natalia

#5
vrabiuta

vrabiuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 21 martie 2005 - 10:59

si alexandra a avut cosuri pe nasuc atunci cand s-a nascut. au trecut de la sine, fara sa dam cu nimic. doctorita ne-a spus ca este un fenomen normal la bebelusii mici. din cand in cand ii mai apare cate unul, tot in zona nasucului, dar trece in cateva zile de la sine.


marcela si [copil] alexandra lia

[foto] pozele noastre [foto]
cum s-a nascut alexandra lia [loveyou]

#6
Caprioara

Caprioara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.645 mesaje

Postat 21 martie 2005 - 12:41

Ei, nu te alarma. Si noi am avut la vremea noastra si doctorul a spus ca e o reactie normala, dupa ce a iesit dintr-un mediu steril (burtica ta) si a dat cu nasul de mediul in care traim, plin de impuritati. Noua ne-a trecut de la sine. Caprioara&Matei "Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

#7
Maruca

Maruca
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 21 martie 2005 - 15:41

Natasa, pe linga faptul ca aceste bubite (niste puncte de grasime, la urma urmei, deci cosuri) dispar de la sine, e foarte important sa nu incerci sa storci vreuna din ele! eu, din pacate, am incercat o singura data, si pe linga faptul ca s-a umflat si inrosit destul de tare, a trecut in mai mult de 1 luna! nu-ti spun ce c-a certat pediatrul fetitei mele ca nu l-am ascultat!!!! si da, majoritatea copiilor au, apar, dispar, totul e sa fie lasate sa treaca singure!!! Maruca

#8
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 21 martie 2005 - 16:34

Maruca, nu m-am atins de ele, desi la un moment dat m-a tentat... Are pielea asa fina ca n-am avut curaj si se pare ca bine am facut! Sper sa-i treaca, ca a venit primavara si trebuie sa fim baiat frumos sa ne placa bebelusele :). Oare soarele ajuta?

#9
Maruca

Maruca
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 21 martie 2005 - 17:16

eu n-am observat sa faca bine ceva, in afara de trecerea timpului si lasatul in pace! poate baietelul tau sa aiba noroc..., dar, sincer, nu trebuie sa-ti faci griji, nici macar din cauza aspectului lor inestetic, este o problema minora si cu rezolvare aproape totala o data cu inaintarea in virsta. numai bine, Maruca

#10
shian

shian

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 22 martie 2005 - 05:14

Si noi am trecut prin asa ceva.Ni s-a recomandat sa-l spalam pe fata cu sapun(cel pentru copii),iar pediatra ne-a dat un unguent.Dupa cateva luni,bubitele au disparut,dar chiar si acum la 10 luni mai apar sporadic.Folosesc acelasi unguent si dispar.Daca-ti vei intreba medicul,sigur te va lamuri.Musetelul l-am folosit si noi,doar ca nu s-a schimbat nimic,am folosit si solutie diluata de acid boric si iarasi n-am vazut nici o schimbare. Totusi incearca musetelul,se spune ca acesta este cel mai bun.Nu toti copii raspund la fel acestui tratament,dar poate in cazul tau da roade. multa sanatate anca & shion


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -