Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

In Piata Obor


36 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 mai 2013 - 18:55

Piata Obor este o lume aparte.

Poti merge doar sa te plimbi, sa privesti, sa te bucuri de culori proaspete, arome diverse si zumzet specific.

Primavara nu poate fi egalata...decat poate de toamna bogata si inmiresmata.

Lume pestrita, tarabe cocosate de marfa proaspata, tarani autentici laolalta cu negustori priceputi care isi canta refrenul studiat temeinic, dornici sa atraga musterii. Inca mai gasesti piata autentica, unde te targuiesti si unde marfa este oferita "cu bataie" la cantar. Oricine gaseste ceva de cumparat, dupa buzunar. Chiar si fara bani ai sanse sa duci ceva acasa...tarabagii sunt marinimosi, au marfa multa, pot oferi si altora nevoiasi.

In hale, carnea sta expusa ispititor, nu te poti decide ce sa alegi printre cotlete proaspete de vitel, pastrama rumena de berbecut, muschi elegant de vita sau ceafa zdravana de porc. Ca sa fie alegerea mai grea, pe gheata, in hala alaturata, se lafaie pastravi, stiuci, chefali, crapi, guvizi, calcani, si inca multi altii...dar si fructe de mare, da, multe fructe de mare...

La 11 dimineata Terasa Obor e plina. Gratarele sfaraie, racoritoarele-s numa' bune de baut. Lume buna...domni si doamne, ma frec la ochi si nu-mi vine sa cred. Un mic, un suc, un tap de bere...si muzica veche, numai buna de ascultat.

Prin fata Pietei trece convoiul cu masini de epoca. Astazi este parada lor...masini de care si uitasem ca exista trec incarcate de lume imbracata...ati ghicit! in haine frumoase, de epoca. Eleganti, saluta multimea de gura-casca si sunt salutati la randul lor.

Apoi se aud din nou refrenele sacadate ale indienilor din America de Sud, imbracati in port traditional, cu multe pene si briz-brizuri. Muzica e frumoasa, antrenanta, copiii zburda pe langa artisti si ii imita in gesturi. O multime de zorzoane, podoabe, amulete, cu pene viu colorate, margele, bratari sunt oferite la taraba, alaturi de cd-uri cu muzica lor. Si, desigur, dreamcatcer-e, sa-i ajute pe prunci sa aiba somnul lin...

Am fost in multe piete in tara asta si in lumea larga. Nimic nu egaleaza sufletul Pietii Obor. Mergeti cand aveti timp...merita sa traiti un ceas in alta lume.



#2
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 25 mai 2013 - 19:08

O magie! Dimineata in zori devreme, spre vara, cu mirosuri verzi si ude, cu targoveti veseli si darnici ca "le-ai facut safteaua", cu flori si maturi, cu cirese si rachite, betie nu alta, de culori si zgomote imbibate in arome crude, piata copilariei, piata adolescentei, piata putinilor bani studentesti, piata primei maternitati, ametitoare aventura, piata!



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 mai 2013 - 19:52

Rufus,ce frumos ai povestit si mi-ai trezit niste amintiri tare placute,chiar daca nu legate direct de Oborul tau!

 

cred ca toate pietzele au ceva comun si mai cred-cu durere-n suflet,ca viatza lor e pe sfisite,asa cum ai zugravit-o tu!

 

E era supermarketurilor,si aici pe forum avem forumisti ce-ntorc ochii cind aud de piatza!Pacat,mare pacat!

 

Dana



#4
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 25 mai 2013 - 19:55

De un an nu mai locuiesc langa ea, iti multumesc ca ai descris-o atat de fain - mi-ai adus aminte ce frumos a fost in cartierul copilariei...



#5
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 25 mai 2013 - 20:02

Piata Obor. Ajung atat de rar...desi e atat de aproape. Cred ca o data pe an ajung totusi acolo.

Experienta de acu' vreo 3 zile (nu mai am de gand sa mai repet asa curand)

Cer 1 kg de cirese...care costa 8 lei. Si un kg de capsuni (nu mai stiu cat costa...) dar pentru ca erau 2 persoane care cantareau, din aceeasi "sursa"...m-am uitat doar la cirese.

Se oprise la 600gr. Voia sa le toarne deja in punga. I-am spus: " nu e 1 kg!" mi-a raspuns:"aaa,  nu doreati de 5 lei?" (de parca cineva a pomenit de vreun pret...) mi-a pus restul.

La capsuni nu stiu cum am iesit, pentru ca nu am mai avut cum sa fiu atenta.

 

Piata din Obor? Sper sa se reglementeze candva...undeva...mai sper sa fie penalizate toate aceste abateri de la bunul simt, cumva...

 

Nu, nu privesc deloc pozitiv piata Obor. Prefer supermarketurile. Sincer, as prefera pietele...daca nu as sti ca la fiecare taraba e cate cineva care nu stie cum sa te pacaleasca mai repede.



#6
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 25 mai 2013 - 20:06

Asa e, Dana, si eu tot la Piata (Obor, Amzei, Cosbuc, Veteranilor, Ramnicul-Sarat etc) m-am dus cu gandul si nostalgia, desi Oborul e aparte, fara indoiala. Dar piata e un taram fascinant si mi-e dor de el.



#7
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 25 mai 2013 - 21:06

Karulo, nu stiu exact unde stai, dar daca pe langa Obor, o sa-ti spun ca asta e cartierul copilariei, adolescentei si maturitatii mele pana sa plec din tara ...sunt copilul Oborului si tot acolo trag si acum, cand vin in Romania.

Piata ? O stiam odata taraba cu taraba ... Intre timp s-a daramat si piata, si statuia si parcul in care mergeam cu rotilele .

Dar statia de tramvai a ramas, pasajul e tot acolo, metroul care m-a dus la facultate si poate (?) fabricile din spatelei ei ? Mai exista Aversa ?

#8
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 25 mai 2013 - 21:12

IUbesc piata si din pacate aici nu am ....



#9
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 25 mai 2013 - 21:25

Nu, Buflea, nu acolo am stat, dar sunt cumparator impatimit de "facut safteaua" (stiti ce-i asta, da? adica sa fii primul client - pietarii mi-au zis) cu acte in regula. Si amusinam pietele de la cele mai spalate la cele mai sordide, de la cele saracacioase la cele navalnice (ca Oborul). Nici nu voiam neaparat sa cumpar ceva, desi plecam mereu incarcata si acasa constatam ca alesesem doar cu simtul, nu cu mintea, ca de multe ori nu puteam imperechea legumele din traista :D

 

Si pietele din Timisoara, Xio, alea sunt pietele copilariei mele, dar ca si tine, aici le simt lipsa.



#10
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 25 mai 2013 - 22:06

Cand ma intorc in tara direct in Obor ma duc..........de data asta numai iert [:)] ,desi mai e pana in septembrie. maaaaama ce pofta si dor imi e..........




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -