Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (14)


199 raspunsuri la acest subiect

#11
cicineata

cicineata

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 07:37

Georgia c, as vrea sa iau si eu un tratament homeopat pentru redresarea/cresterea lactatiei.
M-am stresat in ultima saptamana premergatoare botezului si s-a vazut clar in cantitatea de lapte produsa. Stii cumva cate granule din fiecare se iau de: agnus castus ch9 (odata pe zi, 2-3 zile), sau urtica urens ch7 (2-3 ori pe zi pana la redresare)? De asemenea este ok sa se topeasca granulele sub limba sau trebuie dizolvate in apa?

Lady, daca fata nu ia ok in greutate cu lm exclusiv, poti incerca sa inlocuiesti lm cu lapte Humana AR, la noi are efect in sensul ca nu mai vomita, dar diagnosticul de reflux gastro-esofagian a fost pus in urma unei eco abdominale.



[baietel]

#12
happymumy

happymumy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 932 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 09:58

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena
ah, si eu am folosit premergator la mara. ma disperase cu statul in picioare. ea nu a mers deloc in 4 labe. am folosit premergatorul cam o luna, o luna jumate. dupa 7 luni, si maxim o ora pe zi, fractionatMami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)
Si eu la fel am procedat la Ayla, mai ales ca nici ea nu a mers niciodata de-a busilea.Vorba Alinei,imi era uneori de ajutor, doar acit aveam treaba prin bucatarie si nu mai avea stare sa stea in scaunul de masa.La Alara nu as mai vrea sa folosesc, prefer mai degraba un antepremergator.Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012) Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

#13
happymumy

happymumy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 932 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 10:04

Neata!
Inca o zi fara sarbatoriti...


Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/



#14
CristinaGoji

CristinaGoji

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 10:28

Raluca Mshu de la 3 luni a avut cei mai urati colici. Urati pentru ca nu-l lasau sa doarma noaptea. Abia de cand am inceput sa-i dau Chamomilla homeopat a inceput sa doarma noaptea.



Mami de Mihai (08.01.2012)Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)

Vladic

Daria

Mihai



Blog



"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."



Author unknown

#15
Nicole1980

Nicole1980

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.131 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 10:31

Alina- super petrecere a avut Sara (sa pui poze si la M&M- sigur asteapta fetele). Ce familie frumoasa si fericita, ce tort minunat, iar printesa Sara a avut o rochita de invidiat. Va pup [pup]



Mami de David (16.06.2008) si Gargarita Antonia (31.01.2012)



David Adrian


Garagarita Antonia

#16
Faith26

Faith26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 306 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 10:50

Citat:
citat din mesajul lui sara_

Da, alice, Alina aveti dreptate pierderile prin transpiratie si chiar prin respiratie sunt mai mari acum pe caldura, cu atat mai linistita sunt ca stiu ca papa chiar mai mult decat imi arata pampersii [:)]
Noi am fost la vaccin si am ascultat poezia despre diversificare (sucuri de fructe cat mai repede[bang]) plus recomandarea ferma sa ii dau apa [alcool]
Nu mi-am batut capul sa o contrazic, ma mir ca nu mi-a zis sa ii dau si lp, probabil i-a scapat[:D]
Ei si inca un sfat pretios auziti sa o pun in fundulet cam 20 min pe zi[bang] mentionez ca are 4 luni si o sapt. Ea incearca sa se ridice singura, dar nu chiar in fundulet. Landoul il ridic si eu la prima treapta, cam la 45 grade, dar cand adoarme il intind.

mamica fericita de baietel mare Sebi si fetita dulcica Sara Antonia

Happy mamosul



Sara cu diversificarea - no comment.
Vroiam sa te intreb de ce zici ca nu e ok sa stea beb in pozitia sezut la 4 luni si o saptamana? Te intreb pentru ca Beatrice de la 3 luni se tot chinuie sa se ridice, am lasat-o in pace ca asa mi-a spus pediatra, dar mi-a spus ca de la 4 luni trebuie sa incep sa o pun in fundulet, a zis ca imi arata la urmatoarea vizita ce si cum.

Pe net am gasit asa :


"Dezvoltarea motorie la copii, variaza in limite largi de la un copil la altul. O schema orientativa a dezvoltarii psihomotorii a sugarilor sanatosi este urmatoarea:
[...]
De la 4 la 6 luni:


incepe sa aiba controlul capului
apuca obiectele intre police si celelalte 4 degete, si incepe sa le duca la gura
sta in sezut sprijinit, spatele fiind rotunjit
deschide gura cand vede lingurita apropiindu-se si efectueaza miscari de rontaire sus-jos
realizeaza un contact social mai indelungat, zambind cand i se zambeste sau aratand nemultumire cand este deranjat; rade tare, zgomotos."

Ce face catelusa, ai adus-o acasa? Sau e inca in excursie? [:)]

Mami de [mamica] Ana Beatrice (15.01.2012)


#17
izish83

izish83

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 146 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 11:10

Alina-da, ii fac regulat analizele, cam din 6 in 6 luni dar toate sunt super ok.
Marysa-tocmai asta este faza. Nu mananca nici dulciuri, nu cere nimic. Eu ii mai dau cate un kinder cu surprize, si alte ciocolatele daca mananca cate ceva.O conditionez. In rest, nu ii dau dulciuri.
Jessamine-noi depindem de somnul celei mari. Vine de la gradi si apoi se culca. Se trezeste in jur de 6, 7. Noi iesim de obicei mai pe seara si mergem prin centru. Hai k vedem noi cand putem sa ne intalnim, in weekend e mai bine dar sapt asta si cealalta suntem ocupati. Tie cand ti-a zis sa incepi diversificarea? Ce lapte papa bebele tau?

#18
mirela2

mirela2

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.876 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 11:31

neata fetelor



nu mai stiu daca voua v am prezentat colaceii de baie pentru bebelusi...



daca doreste cineva puteti sa intrati aici sa vedeti despre ce e vb

pentru comenzi scrieti mi pe adresa de mail mirelaaronovici@yahoo.com

sau sunati mi oricand la nr de tel de pe site



o zi buna



mami cu motaneii [cavaler]Razvan si [cavaler] Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999) [ruga]



colacei de inot pentru bebelusi

#19
georgia_c

georgia_c

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.707 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 11:47

am pus si eu pe contul comun cateva poze de la botez (aia mare de zici ca inca e gravida(cu gemeni), in rochita inflorata sunt eu)


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprec...rea-sa-traiasca




#20
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 12:10

Georgia, esti chiar mai frumoasa decat te stiam! Ce face maternitatea din femeie...radiezi, mami!
Alina, super petrecere si super parinti fericiti! Bravo!
Se pare ca solutia pentru somn linistit este sa doarma cu mami. Am dormit amandoi azi-noapte (tati e plecat!) si a fost excelent. Doua pauze punctuale pentru masa la 2 si la 6. In rest...somn linistit. Ce sa fac in situatia asta? Sa-i sugerez lui tati canapeaua din sufragerie?

Mamica lui Tudor
http://community.web...vhost=community


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -