Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Doctorate


29 raspunsuri la acest subiect

#1
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 07:25

Mai facem ? Au valoare ? Merita?

 

Cu multi ani in urma,aveam si eu mai multe dorinte in viata,pe care le-am indeplinit intr-o mai mare sau mai mica  masura,cu exceptia doctoratului,care a fost tot amanat,din cauze si prioritati diverse, pana cand am ajuns in stadiul in care nu mai sunt sigura daca imi doresc sa am un titlu de dr.

 

Cele care ati trecut prin aceasta treapta de educatie,v-ati simtit mai implinite professional sau ati avut castiguri financiare sau de orice alta natura consistente de pe urma doctoratului?



#2
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 08:12

Luna, cred ca pui problema gresit din start. Castiguri financiare sau de alta natura consistente... [:D]  daca iti pui asemenea intrebari acum, nu cred ca mai are rost sa te gandesti la doctorat.

 

Doctoratul este (ar trebui sa fie) o etapa fireasca in evolutia profesionala (daca este cazul), daca il faci numai din ratiuni financiare sau de prestigiu, poate fi un calvar.

 

De exemplu, esti profesor in invatamantul preuniversitar si tragi tare 3 ani (minimum), stiind ca doctoratul se echivaleaza cu gradul I didactic. Sau vizezi o cariera universitara/institut de cercetare si doctoratul este primul pas. Sau vrei sa avansezi in cariera si stii sigur ca unul dintre criterii este diploma de doctor.

 

Stiu doctori in diverse stiinte care acum vand shaorma in Londra [fri] . De ce? Pentru ca au vazut doctoratul ca pe o modalitate de a pierde timpul inca 3 ani, cu bursa si cazare in caminele universitatii. Au terminat cu chiu cu vai, fara a-si pune problema sa se integreze pe piata muncii in domeniul pe care cica l-au aprofundat.

 

In plus, conteaza si varsta si situatia familiala. Daca ai 40 de ani si 2 copii, vei fi clar in dezavantaj fata de colegii care frecventeaza scoala doctorala, tineri si fara griji, care isi permit oricand sa mearga la stagii de cercetare, conferinte, sa stea zi-lumina in biblioteci. Doctoratul intr-un domeniu presupune creativitate, sa aduci ceva nou, original in tema pe care o studiezi.

 

Si ca sa-ti raspund la intrebare: da, ma simt implinita in acest moment. Dar stiu ca, intr-un fel, am sacrificat primii ani de viata ai fiului meu. De exemplu, in vara dinaintea sustinerii tezei, baiatul meu a mers in fiecare zi la gradinita, de la 8 la 16, ca sa pot finaliza eu lucrarea. Multe sacrificii din partea intregii familii.

 

Numai bine,

Ioana



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 08:30

Luna, cred ca pui problema gresit din start. Castiguri financiare sau de alta natura consistente... [:D]  daca iti pui asemenea intrebari acum, nu cred ca mai are rost sa te gandesti la doctorat.

 

Doctoratul este (ar trebui sa fie) o etapa fireasca in evolutia profesionala (daca este cazul), daca il faci numai din ratiuni financiare sau de prestigiu, poate fi un calvar.

[flo2]



#4
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 10:15

Eu am fost uimita cand am vazut in Romania ca cei care nu au luat examenul de rezidentiat, deci nu aveau voie sa profeseze ca medic, au inceput doctoratul si astfel au fost introdusi automat in rezidentiat. :)))

Adica nu ai trecut examenul, nu ti-ai incepüut cariera, dar iti faci doctoratul. Pt mine e....cel putin ciudata chestia asta.

Credeam ca doctoratul e ceva ce faci atunci cand lucrezi in domeniu, nu ca sa ajungi acolo.



#5
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 10:49

Profesorii conducatori de doctorat au alocate cateva locuri, in fiecare toamna. Daca numarul candidatilor este egal cu numarul locurilor pe care le are profesorul X, atunci admiterea la doctorat poate fi mai usoara decat un examen de rezidentiat.

 

Credeam ca doctoratul e ceva ce faci atunci cand lucrezi in domeniu, nu ca sa ajungi acolo.

 

In noul sistem universitar Bologna, doctoratul este inceputul carierei, nu apogeul ei, cum era in trecut.



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 11:16

Profesorii conducatori de doctorat au alocate cateva locuri, in fiecare toamna. Daca numarul candidatilor este egal cu numarul locurilor pe care le are profesorul X, atunci admiterea la doctorat poate fi mai usoara decat un examen de rezidentiat.

 

Credeam ca doctoratul e ceva ce faci atunci cand lucrezi in domeniu, nu ca sa ajungi acolo.

 

In noul sistem universitar Bologna, doctoratul este inceputul carierei, nu apogeul ei, cum era in trecut.

Da, asa e si in UK insa este extrem de greu sa fii admis. PhD-ul inseamna ceva in tara asta unde locuiesc eu.

 

PhD - a doctorate usually based on at least 3 years graduate study and a dissertation; the highest degree awarded graduate study.

 

Ph.D. Doctor of Philosophy - a doctorate awarded for original contributions to knowledge.



#7
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 11:56

Da, la noi insa era folosit ca portita de intrare in rezidentiat pt cei care nu l au luat. Si nu se dadea nici un examen.

#8
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 15:33

In Romania e ceva de genul 'By one get one free" cu doctoratele  [:-)))]

De la mine din clasa de liceu am constatat ca au doctorate cei care au dat de citeva ori la facultate de stat, nu au intrat si dupa au facut cu chiu cu vai o facultate privata....au acum si doctorat [:D]

Una dintre colege care cica are doctorat in nu stiu e drept juritic, toti ne-am dat ochii peste cap cind a zis...... are parintii cu bani suficienti,

Stiu sint si cei care au doctoarate 'adevarate' dar din cauza celor care le-au luat ca pe banda rulanta a inceput sa nu mai insemne parca nimic.  



#9
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 16:04

Dupa mine, doctoratul isi merita efortul numai pentru cei ce vizeaza o cariera de cercetare. Din cate stiu, cercetarea se face fie in academia, ca profesor universitar sau in industrie, ca cercetator/project manager pe diverse proiecte.

 

Este un titlu care se obtine greu ca si dificultate, dar si ca si sfori ce trebuiesc trase. Nu am crezut ca exista networking si politics in acest domeniu, dar se pare ca, nu numai ca exista, dar sunt esențiale ...este important ce reputatie are îndrumătorul de proiect nu neaparat cat este de cooperant, ce recomandari ai de la alti doctori, cine te invita pe la conferințe, cine iti publica lucrarile si mai ales aici in America, câți bani aduci universității prin proiectele de cercetare.

 

In return, este un titlu care ofera respect social si un program flexibil si bine remunerat.

 

Parerea mea personala este ca nu este deloc un "must" si eforturile pentru a-l obține sint prea mari si îndelungate ca sa merite. Are zona de aplicabilitate foarte limitată, si criteriile de a intra sunt atat de subiective incat numai un bun networking ajuta.

 

Cu alte cuvinte, este un nivel de studiu si un titlu care merita numai pentru pasionații de cercetare.

 

P.S. Eu nu am doctorat :)


Editat de buflea, 14 septembrie 2016 - 16:06 .


#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 16:35

Dupa mine, doctoratul isi merita efortul numai pentru cei ce vizeaza o cariera de cercetare. Din cate stiu, cercetarea se face fie in academia, ca profesor universitar sau in industrie, ca cercetator/project manager pe diverse proiecte.

 

Este un titlu care se obtine greu ca si dificultate, dar si ca si sfori ce trebuiesc trase. Nu am crezut ca exista networking si politics in acest domeniu, dar se pare ca, nu numai ca exista, dar sunt esențiale ...este important ce reputatie are îndrumătorul de proiect nu neaparat cat este de cooperant, ce recomandari ai de la alti doctori, cine te invita pe la conferințe, cine iti publica lucrarile si mai ales aici in America, câți bani aduci universității prin proiectele de cercetare.

 

In return, este un titlu care ofera respect social si un program flexibil si bine remunerat.

 

Parerea mea personala este ca nu este deloc un "must" si eforturile pentru a-l obține sint prea mari si îndelungate ca sa merite. Are zona de aplicabilitate foarte limitată, si criteriile de a intra sunt atat de subiective incat numai un bun networking ajuta.

 

Cu alte cuvinte, este un nivel de studiu si un titlu care merita numai pentru pasionații de cercetare.

 

P.S. Eu nu am doctorat :)

Sunt care au doctorat pentru ca si-au dorit sa se ocupe de un subiect... doar asa din pasiune...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -