Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Replica si contrareplica


616 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 01 februarie 2016 - 13:01

Am auzit de multe ori replica "barbatii buni, dupa o anumita varsta, nu exista...sunt "luati" cu totii".

Fenomenul insa capata si alte conotatii...daca nu mai sunt barbati buni, raman doar ceilalti...mai putini buni.

Asa sa fie? Si femeile singure, bune (ca la alea rele nici nu indraznesc sa ma gandesc...), ce sa faca? Sunt condamnate sigur? Sau poate ca nu-s asa bune de-au ramas singure?

Dilema totala si pareri impartite.

Ce parere aveti?

 

Replica:

 

http://www.catchy.ro...-insurati/63332

 

Contrareplica

 

http://www.vulpescu....rtate-si-misto/

 



#2
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 01 februarie 2016 - 22:18

După ce mi-am anesteziat neuronul ca să citesc articolele celor doi, activându-mi curiozitatea antropologică, pot să spun că aceste articole sunt o dovadă în plus a cât de puțin știm în general unii despre alții și cât de predispuși suntem la generalizare. Pentru că părerea mea este că ceea ce expun cei doi sunt doar simțămintele lor personale care în niciun caz nu se aplică tuturor. Noțiunile de bărbat bun, femeie bună sunt foarte relative, ce e bun pentru unul nu e bun pentru altul etc etc...

#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 februarie 2016 - 08:00

Motiv in plus pentru a isi expune mai multi aici opinia. Eu vad un posibil mare dezavantaj. Varsta celui care isi va scrie opinia. Sau experienta. Pentru ca se preteaza o astfel de opinie ca un rezultat macar al uneia dintre cele doua.

Dar subiectul in sine nu este deloc neglijabil, este o realitate ca pare sa ia amploare. Si reprezinta o problema concreta sociala chiar daca suntem eterogeni. Si pe mine m-a pus pe ganduri.



#4
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 02 februarie 2016 - 08:01

... cica femeile sunt ca locurile de parcare: cele bune sunt luate, cele ramase sunt pentru handicapati....

 

NO OFFENCE!!!!

 

nu stiu cum sta treaba cu barbatii!



#5
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 02 februarie 2016 - 08:19

Doamne, Miriama, ingrozitoare vorba! Pe mine m-a intristat foarte tare si mi-a taiat elanul in a mai comenta ceva pe marginea subiectului... :(



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 februarie 2016 - 08:22

Mi-a placut mai mult contrareplica.

 

Dar... Fara sa fac generalizari, am observat tendinta multor barbati, iesiti dintr-o relatie, de a-si cauta partenere tinere, mult mai tinere.



#7
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 02 februarie 2016 - 08:30

violetan, de aceea am scris strigand NO OFFENCE, ca ma gandeam ca sunt si sensibilitati ranite prin zona.... era un banc citit zilele trecute pe facebook, asa ca i-al ca atare, zambeste si mergi mai departe... sa ai o zi frumoasa!  [flo2]



#8
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 02 februarie 2016 - 08:40

Miriama, eu fac parte din categoria celor minim sau decent "corecti politic", si nu e vorba de "sensibilitati ranite" prin zona. Inteleg perfect ca exista bancuri tip facebook, dar asta chiar e ofensator, oricat ai striga "no offence". O sa-l iau ca atare si merg mai departe mai "imbogatita" ce-I drept...Nu era  intentia mea sa derapez.



#9
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 02 februarie 2016 - 08:55

eu nu l-am gasit ofensator, chiar m-a facut sa zambesc, de ce trebuie sa iei totul personal?



#10
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 02 februarie 2016 - 09:05

 pot să spun că aceste articole sunt o dovadă în plus a cât de puțin știm în general unii despre alții și cât de predispuși suntem la generalizare. Pentru că părerea mea este că ceea ce expun cei doi sunt doar simțămintele lor personale care în niciun caz nu se aplică tuturor.

 

Da, e clar ca generalizam si suntem tentati sa generalizam chiar simtamintele personale. Cred ca e ceva cat de cat logic.

Motivul pentru care am deschis subiectul este ca generalizarile legate de subiect seamana din ce in ce mai mult si sunt din ce in ce mai multe. Seamana cu un curent de opinie in formare.

Asta nu mai e generalizare a simtamintelor personale.

 


nu stiu cum sta treaba cu barbatii!

 

[:)] Ei, depinde de cine spune bancul. Se potriveste perfect si pentru sexul opus

 

 

 

 

Dar... Fara sa fac generalizari, am observat tendinta multor barbati, iesiti dintr-o relatie, de a-si cauta partenere tinere, mult mai tinere.

 

Cu siguranta mai tinere. Mult mai tinere e deja...grotesc. Nu poti, in general, face fericita o femeie mult mai tanara, pentru toata viata ei. Decat daca esti...ta-su. [:D] Si e alt gen de fericire.

Acuma...de ce cauta barbatii o persoana mai tanara pentru urmatoarea relatie? Explicatia este logica, dar mi-e teama ca nu poate fi bine primita pe un forum cu participare covarsitor feminina.

Si asta e cumva logic... [:)]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -