Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Draga romanule din diaspora


86 raspunsuri la acest subiect

#1
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 18:49

Un articol care exprima ceea ce simt eu, ca si multi dintre romanii ramasi in tara :

 

"

Am stat mult pe ganduri dupa ce ti-am citit scrisoarea. La inceput, dupa cateva randuri m-am oprit si am trecut mai departe. Mi-am spus ca nu conta, nu aveam timp sa citesc tot pana la capat.

Si-apoi am vazut tot mai multe cozi cu oameni care bateau pasul pe loc, tropaind sa se incalzeasca sau incurajandu-se unii pe altii ca mai e putin.

Mai spre sfarsitul diminetii, dupa ce mi-am baut cafeaua uitandu-ma absent la televizor, m-am dus sa votez. Da, sa votez, fara sa stau la coada, intrand imediat in cabina de vot. Am revenit acasa aproape dorindu-mi sa imi fi luat mai mult timp, ca sa nu ma mai simt vinovat de usurinta cu care eu am putut sa votez, in timp ce tu bateai in continuare pasul pe loc, asteptand.

Acum, iti scriu din Piata Universitatii – pana acum vei fi aflat Draga Romanule din Diaspora, ca am facut primul pas spre o lume normala; ca am facut primul pas in a ne recupera valorile prafuite aruncate si terfelite demult de personaje pe care nu le mai pot vedea si nu le mai pot auzi.

Iti scriu din Piata Universitatii unde mi-am regasit semenii pierduti demult, acum 25 de ani – nu mai sunt dintre cei de o seama cu mine, sunt mult mai tineri decat mine, si multi dintre ei doar seamana cu cei de atunci ; nu stiu la fel ca mine cum a fost, dar ca si atunci au chipurile deschise si fara masca. Nu vor sa minta , si nu vor sa fie mintiti, si sunt aici la fel ca si mine, pentru tine- Draga Romanule din Diaspora, ca sa stii ca si noi aici , in tara pentru care am iesit in strada, te sustinem , si stam in frig si in ploaie, solidari cu tine, ca sa ne recuperam viata inapoi.

Iti scriu de aici, din mijlocul tuturor celor care am iesit si pentru tine, sa nu pleci de acolo de unde esti si sa stai la coada; suntem despartiti doar de multi kilometri, dar suntem impreuna in acelasi gand. Si daca rezistam, ne vom regasi impreuna in aceeasi tara, pentru care am iesit amandoi in strada.

Si mai ales, Draga Romanule din Diaspora, vreau sa-ti multumesc pentru ca mi-ai adus aminte  de ce-am iesit in strada cu 25 de ani in urma; si mai ales pentru ca esti aici cu mine, alaturi de mine si nu m-ai abandonat.

Cu toate gandurile catre tine, din Piata Universitatii,

Un roman din tara "

 

 

http://smartwoman.ho...le-din-Diaspora

 

 



#2
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 21:14

Am spus la alt mesaj: De 14 ani sunt administrator pe acest forum, un forum populat in marea majoritate de oameni inteligenti, cu opinii bine conturate. De-a lungult timpului am asistat la nenumarate tensiuni intre membrii din diaspora si cei din tara. De fiecare data cand apareau polemici intre diaspora si romanii din tara moderatorii marcau subiectul ca subiect de risc.

 

Ei bine iata ca aceste lucruri au fost depasite! Inca inainte de alegeri am remarcat o comunicare mult mai buna intre diaspora si tara aici pe forum. Oamenii sunt curiosi sa afle cum este in alte tari si/sau sa-sia duca aminte despre cum este in Romania. Diaspora nu mai este aroganta iar romanii din tara nu mai pomenesc de "salamul cu soia".

 

Este normal sa fim uniti de spiritul romanesc!

 

Si acum cu un paradox: Ponta a cerut votul romanilor sub sintagma: un presedinte care uneste! Ei bine asta chiar i-a reusit! Ne-a unit, .... impotriva lui :)



#3
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 21:31

Intr-adevar, este ironic ce sens a capatat lozinca lui Ponta : cel care uneste.  :D

 

Sunt sigura ca nu numai pe mine m-a impresionat, pana la lacrimi, determinarea diasporei de a vota, loviturile incasate de la jandarmi si sprayurile lacrimogene, pt a-i dispersa. Mi s-a zbarlit parul in cap cand am vazut cum romanii se reped la jandarmi, revoltati ca nu sunt lasati sa voteze.

 

Datorita lor, romanii au iesit din lentoare si au votat contra celor raspunzatori de ceea ce s-a intamplat cu ei, romanii plecati la munca, in strainatate, si care ne-au dovedit, fara echivoc, ca isi iubesc tara si vor tot ce-i mai bine pt ea.



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 10:39

Cine imi poate explica de ce s-a recurs la acele sprayurile lacrimogene si cat de corecta a fost atitudinea jandarmilor de acolo. Adica efectiv cine i-a trimis si dirijat ???

Ca din cate am citit s-a intamplat in Italia si Franta parca, atat.



#5
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 11:38

Szivarvany, nu a fost corecta, a fost un soi de exces de zel. Membrii comisiei din ambasada au chemat politia atunci cand stiau ca vor inchide usile si toti oamenii aia care statusera ore in sir se vor revolta.

Excesul de zel, in opinia mea, a venit de la politie. Nu in toate tarile politistii au venit gata pusi pe caftit.

Oamenii aia de la rand practic s-au transformat in cateva minute din potentiali alegatori in potentiali infractori. la 20.59 erau la rand sa voteze, la 21.00 stateau fara rost in fata ambasadei, intr-o masa compacta si pusa pe hartza.

 

Trebuie sa mai spun ceva despre comisie, totusi. Cand am intrat in sala, dupa 7 ore de asteptat, toti membrii comisiei aveau o teama in priviri, se uitau la noi cu un amestec de jena si de frica, pentru ca intr-adevar, nici unul nu aratam prea zdraveni. Oamenii de la rand, atunci cand vedeau ca intra cu pipeta inauntru, cate 3 cate 2, se mai apucau uneori si huiduiau, si strigau "vrem sa votam", iar astea se intamplau numai sub geamul lor. Deci ei asta auzisera o zi intreaga, si intr-adevar, le era frica. 

 

Iar ce mai voiam sa spun despre scrisoarea pusa de Alizee, acum, la 3 zile distanta, si la rece, pentru mine personal momentul cand m-am simtit implicata in povestea diasporei a fost cand am vazut marsurile de solidaritate de la Cluj, Timisoara, Bucuresti, si toate orasele tarii. Cand am vazut panoul ala "si noi suntem cu voi", m-au trecut fiori si am simtit ca pe undeva s-a estompat toata raca aia dintre cei "plecati" si cei "ramasi". Pentru mine a fost mesajul ca nu sunt chiar plecata, oricat de bine m-as simti in tara de adoptie. Iar confirmarea am avut-o la rand, cand am avut timp sa aud zeci de povesti diferite, de la zeci de oameni diferiti, cu motivatii diferite, si culmea, trebuie subliniat, cu opinii politice diferite, dar care erau acolo din ambitz', din dorinta de a conta si de a ridica si mai sus tonul dat din tara.

Astea sunt parerile mele, bineinteles, dar ma bucur ca am fost acolo. Am primit si noi o lectie exemplara.

[flo2]



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 11:46

Pe mine ma socheaza intotdeauna acele fraze pline de ura care se spun din cand la adresa diasporei de catre tot felul de oameni mici la minte si suflet.

 

Cred ca romanii din tara ar trebui sa fie fecititi ca cei din diaspora se implica in politica si interesul tarii din care au plecat. Cunosc multi romani din afara Romaniei - iar cei pe care ii cunosc, isi iubesc tara, parintii si locurile de unde au plecat.

Ced ca Romania are o sansa avand aceasta diaspora - in mare parte educata - care face cinste numelui de roman.

 

Tsatzismul Olgutei Vasilescu - acele remarci stupide cum ca de ce am plecat si sa venim sa ne luam tara inapoi denota doar o mentalitate de evul mediu si o lipsa crasa de creier.



#7
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 12:04

Mai adaug ceva  [:)]

 

Ce m-a impresionat foarte tare in orele alea a fost ca oricine incepea o discutie cu noi, cu copiii, dupa ce treceam de prezentari si facut cunostinta, spuneau adesea "sper ca fetita sa nu uite. Iar daca uita, sa le aduceti dumneavoastra aminte ca am fost aici si la asta s-a ajuns".

Pe moment nu mi-am dat seama de cat de adanca e ideea din spatele cuvintelor, dar cand intr-un final apoteotic am reusit sa ajungem in fata, oamenii de la rand ne-au lasat sa trecem (desi ei stateau de 8-9 ore deja), si domnul care ne-a cedat locul in fata lui l-a batut pe Mr.Ziki pe umar si a zis: "haideti, domnule, oameni suntem! Numai sa nu-i lasati pe cei mici sa uite, da?"...

 

Deci imi repet ideea, oamenii nu au iesit momiti de ceva, nu au iesit din ura si invrajbire, nu i-a montat nimeni, voiau sa conteze. Sa isi aduca aminte ceilalti, rudele, lumea politica si de ce nu, poate e prea cu pathos spus dar o cred, istoria.

Iar pentru niste oameni invrajbiti si montati, erau extrem de calmi - au fost rasete, voie buna, ne-am impartit mancare si ne dadeam vesti (cei carora le ramasese baterie la telefon), si la fiecare huiduiala din fata a celor care chiar nu mai puteau de nervi, din mijlocul cozii se raspundea cu "Desteapta-te romane".... 

No comment, ca daca mai scriu mult imi dau lacrimile  [:)]



#8
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 12:10

Pe bune la fraza aceea chiar mi.au dat lacrimile ....

#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 12:30

Adevarul este ca si pe mine m-a impresionat votul diasporei, cu tot ceea ce a insemnat el.

Ma uitam cu uimire la cozile alea, filmau din masina si nu se terminau, pe cate 4-5 randuri...n-am vazut asa ceva la o votare de cand sunt eu. Multa vreme ne-am intrebat, eu si Tora, cata rabdare si determinare au avut oamenii aia.

Din cate am vazut eu, oameni sa se uite stramb la cei plecati sunt si acum, mai ales cand politicienii vorbesc uneori cu atata ura despre ei. Dar lucrurile astea se estompeaza, in timp, acum e ceva natural sa pleci, pentru o vreme sau definitiv.

De fapt diaspora a fost si inca mai este, pentru unii, o sursa de bani, o masa de manevra electorala si...o lipsa de responsabilitate, caci nimeni nu este interesat, cu adevarat, de problemele acelor oameni.

Nu vad cum se rezolva asta peste noapte, dar e clar ca gandirea a evoluat. Si asta e bine.

Nu ca ar avea nevoie...dar de la inceput, de la turul trecut, am vrut sa-ifelicit pe oamenii aia pe care nu-i cunosc si care nu vor auzi vreodata de mine. Sunt cu adevarat impresionat de lectia lor.

Acuma...ca la orice lectie: unii inteleg, altii nu inteleg nimic si nici nu-s deranjati ca raman repetenti.



#10
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 12:55

Pe mine m-a bucurat enorm cat de uniti si cat de asemenea am fost la coada la vot. La Bruxelles, in primul tur am stat pana in 3 ore.

De cele mai multe ori cand ne intalnim la biserica, spectacole, chestii organizate pentru comunitatea de romani, te frapeaza diversitatea, eterogenitatea si de multe ori ... lipsa de interes de a ne cunoaste mai bine unii cu altii. Ne pastram de obicei lipsa de incredere tipica, relativa defensiva cu care venim din tara, mai ales cand e vorba de conationalii nostri. Sunt convinsa ca vine din nenorocitul ala de comunism in care daca-ti era bine nu era chiar bine. Sincer romanii sunt singurii pe care ii recunosc imediat (nu doar dupa accentul cu care vorbim diverse limbi) atunci cand sunt intrebati ce mai faci? Well, I'm fine .... BUT .... Intotdeauna vei auzi un "but" de unde incepe ceva ce n-a mers bine, nu cumva ala din fata sa te invidieze ca tie ti-a mers bine in we.

Ei bine, de data asta ... nu a mai fost nici vorba de asa ceva, eram toti acolo cu un scop clar, eram toti uniti, se ducea unul dupa apa lua pentru inca 10 -15 oameni, era unul cu masina parcata mai aproape, lua mai multi copii in masina sa se incalzeasca, avea unul biscuiti .. ii servea pe toti din zona. Nu ne uitam nici la accent, nici la haina, si nici la culoare. Si nimeni nu sarea calul cum se mai intampla la cozi.

 

Iar legat de Italia si Franta, mi se pare clar ca politia a fost in mod evident supra exagerata si agresiva, cred ca s-au razbunat in felul lor meschin iar razbunarea vine din imaginea romanilor in aceste tari :(. Care stim toti ca nu e chiar cea mai buna.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -