Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Ghetar vesel si multicultural


663 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 13:00

Am schimbat capitolul...nu si ideile [:)]



#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 13:10

Acum, ca am citit tot, sunt la zi cu toata lumea.

Pana la urma, ieri Ana a fost la Ocnele mari. Am aflat aseara cand au ajuns. A lins peretii aia cu pofta si si-a cheltuit mai bine de jumatate din banii de buzunar pe...sare. Cutiuta, bucati, pungulita...mi-a dat si mie o bucata sa o ling, dar chiar n-am putut mima bucuria, pentru ca a vrut sa vada cu ochii ei cum o fac. Am refuzat spunandu-i ca am tensiunea marita (ceea ce e adevarat). M-a lasat in pace, fara sa inteleaga (normal!) ce-am zis.

Tora a luat rupt pisica-n doua (ce expresie! [:-)))] de unde o veni?) si a inceput sa se caute de dureri de spate. Cica nu se mai poate asa...azi la medic, maine la RMN...o sa vedem dupa ce mai face. Ma bucur ca s-a hotarat.

Apoi ne luam amandoi bilete la Amara...ce Turcie, ce alte nebunii...acolo, ca (si cu) pensionarii [:)] [pk]



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 13:25

hehe, ruf, tocmai vazui pe mail o reclama la o tabara de slabit, 10 zile la dorna arini, all-inclusive, 1000 lei/pers. cu regim stabilit de nutritionist, miscare, gimnastica medicala, proceduri.

http://www.kolektiva..._campaign=94845

 

cat despre cus-cus : prima data l-am incercat anul trecut, in turcia. fii-mea s-a indragostit instant de el, il mananca gol. dar ea oricum e fan paste.

ca sa-ti faci o idee, tot paste fainoase sunt pana la urma, depinde insa cu ce combini.

gasesti retete cu cus-cus cate vrei, pe net.

http://www.petitchef.ro/retete/cuscus

 

ia de curiozitate o punguta de cus-cus de la lidl sau alt market, sa vezi daca iti place, simplu sau ca garnitura.



#4
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 13:30

Cus-cus sunt tot paste fainoase, mai mici decat bobul de orez. Si eu le prepar exact ca si orezul.

 

Si eu am ajuns la RMN cu baiatul dupa multe vaicareli de durere, diagnosticul este spondilolistezis bilateral L5. Naspa ! Sunt asa de necajita ca matur netul dupa diverse opinii, cazuri, experiente, nu-mi mai sta capul la nimic altceva. Urmeaza o perioada de 6 luni de kinetoterapie, dupa care mergem la control.



#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 13:43

Papanashule, care e unghiul de deplasare pana la urma?



#6
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 13:59

Eu ieri la pranz le-am facut alor mei supa de rosii..de-aia la pliculet...dar ft ft buna...au zis ca mai vor, cel putin o data pe saptamana  [pk] seara le-am facut paste, cu branza de la Sibiu si sos pesto (cu rosii)...pt azi am facut aripioare si cartofi in pungile magice cu usturoi; eu asta am mancat aseara, plus castraveti murati (care au iesit super buni)...azi ajung mai tarziu, pt ca e joi, asa ca am gatit deja de ieri...asa ca doar incalzesc mancarea...maine fac mamaliguta cu branza si smantana [fri]

 

La noi exista diverse Kit-uri pt mancare tailandeza, mexicana, indiana...de ex : curry rosu are orez, sos si lapte de cocos...mai trebuie sa pui tu ceapa (2-3), pui (cam 500 gr) si ardei gras (1-2) sau alte legume...e ft bun, pt ca o cutie e facuta pt 2-3 persoane, deci ideal pt noi...asa exista si Fajita, Tikka Masala si altele...orezul, sosul si laptele le gasesti si separat daca vrei...la fel si placintele alea pt Fajita...se gasesc tot felul de ingrediente pt astfel de mancaruri...avem si taietei din orez; am facut de cateva ori cu pui si ies tare deliciosi (la astia se pune sos se susan, de midii si altele...toate astea se gasesc si ele aici)...mai fac nachos; astia sunt ft simplu de facut : cu chipsuri nachos, fasole boabe pasta; branza speciala si ardei de-aia iuti, mici si verzi galapenos; daca vreau prajesc si putin piept de pui si pun peste; dar in general fac fara pui...carne am mereu in congelator...de cand au plecat ai mei, parca nu se mai goleste congelatorul ala...

 

daca mai vorbesc mult de mancare, mi se face foame [:)] si de-abia ce-am mancat o salata...



#7
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 14:08

Eu fac de la zero toata mâncărurile japoneze, chinezesti, thai, indiene, mexicane, așa imi place daca gatesc acasă. Altfel le cumpar de la restaurante făcute de manutze multiculturale :).

N-am mai facut demult sushi, mi s-a facut pofta.

#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 14:15

apropos, sushi asta e si el pe categorii de gust ? sincer, am gustat de vreo 4 ori pana acum in viata mea si nu mi s-a parut cine stie ce, cam fad ca sa zic asa. 

se papa in combinatie cu ceva sosuri ? care sunt acelea ?



#9
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 14:16

Mancare !

Asa cum m-am laudat dimineață, astazi am hotărât ca ma ocup de frigider sa-l mai umplu:) cu cate ceva ca e cam gol, mare si rece.:)):))

Dupa ce am trecut gratios prin piata , am fost si la munca pentru scurt timp si acum sunt acasa hotarata sa fac mancare.Ma mir si eu de mine.:))(aplauze )

Vreau sa fac pilaf cu pui si ciuperci, salata de conopida si orez cu lapte.
Asta vreau...sper sa si reușesc. :))

A venit si la mine in sat ciclonu'ala nervos:), ploua si e intuneric, situatia e gri.:)) Parca as fi la Londra. (rânjet)

Cica in uichend:) or sa fie temperaturi scazute specifice lunii decembrie.Superb!

#10
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 14:18

Noi mancam sushi cu sos de soia japonez si cu wasabi.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -