Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Panica! Crocodil!


10 raspunsuri la acest subiect

#1
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 iulie 2014 - 14:52

La noi in balcon s-a mutat (de curand cred) un crocodil. [fri] Dap, chiar un crocodil. Stiu ca majoritatea crocodililor sunt simpatici, dar asta al nostru se pare ca musca copii. Nu stim sigur, dar nici nu ne dorim sa aflam. 

Despre crocodilul cu pricina am mai vorbit noi acum o saptamana, dar pe atunci nu locuia la noi in balcon. Am ajuns la concluzia ca nu e rau, nici urat, ca este numai murdar, si ca daca il spalam bine (ceea ce am si facut) e chiar dragalas. Asa ca ne-am imprietenit cu el.

Ce s-a intamplat? Cum s-a metaforfozat din nou in crocodilul cel rau care rontaie copiii, si, mai ales, de ce s-a mutat la noi? 

 

Ca sa evit asta, fie-mea a avut jucarii din toate speciile, inclusiv serpi, crocodili, paianjeni...

 

Aseara cand a refuzat sa intre in balcon de teama ca va fi muscata de crocodil, am rectionat in prima faza asa cum imi promisesem ca nu voi reactiona niciodata... [:(]  I-am zis ca nu avem un crocodil in balcon. Evident ca a fost ca si cum i-as fi spus... nu stiu... ca eu sunt regina de trefla! Ea stia mai bine. Acolo era un crocodil si ea nu vroia sa fie muscata...

Cand am realizat ce fac, am palmat unul din crocodilii nostri simpatici si l-am pitit sub niste jucarii, dupa care m-am oferit sa caut eu crocodilul din balcon. Doar doi ochi negri ma priveau cu spaima, urmarind actiunea...

 

Si l-am gasit! Era prietenul nostru, da! S-au bucurat de revedere, apoi fie-mea a insistat sa fie ea cea care il gaseste, asa ca l-am mai pitit o data si a intrat in balcon sa-l caute, cu oarece retineri.

 

Buuuuuun. Acum problema: De ce crocodilul? De ce nu puteau fi si la noi niste monstri normali, ca la toti copii? Ceva ce sa pot distruge cu un spray anti-monstri de la farmacie si sa termin cu ei... De ce i  s-a pus pata pe crocodili? Pot sa schimb spaima ei cu ceva mai convenabil? Nu vreau sa distrugem crocodili!!! [V]



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 18 iulie 2014 - 15:32

hm...ai putea sa-i spui ca e vremea ca micul crocodil sa se duca sa-si faca un cuib, sa-si depuna ouale si ca o perioada nu va mai veni in balcon, fiind ocupat cu clocitul si crescutul puilor...



#3
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 iulie 2014 - 15:34

Uau! Da! Super idee!



#4
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 iulie 2014 - 15:36

[:D] Si ce ne facem daca dupa aceea se intoarce in balcon cu toata familia dupa el?



#5
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 18 iulie 2014 - 15:53

Putem sa spunem ca e un crocodil simpatic? Prieten de familie, care nu ne face rau? Si chiar daca va veni in vizita cu puii, e asa... o vizita in familie... uite ce pui frumosi am, sa facem prezentarile: Crocodilutz, Crocodilutza, Mami Crocodil si Tati Crocodil?

 

Am trecut si noi prin asta. La noi nu a fost crocodil, a fost lup. Multumim unei doamne de la gradi care le-a prelucrat eficient scufita rosie. Pana la urma am fost la gradina zoologica, am vazut lupii, care erau asa de amarati saracii si se piteau pe unde puteau de caldura. Am constatat ca seamana foarte, foarte mult cu Zara. Deci, lupul este varul Zarei si daca cumva vine, vine in vizita la Zara, asa cum vine si verisoara ei la ea in vizita. Nu, nu ne mananca, pentru ca face parte din familie si i-a explicat deja Zara ca ea are o surioara umana pe care o iubeste foarte mult. Pana la urma ne-am inteles cu varul Lup... si povestea cu scufita rosie e o exagerare! Mami, nu-i asa ca lupul nu e rau? E varul Zarei si Zara e buna cu noi si ne iubeste si ne apara. Am pupat-o pe nasuc mami! M-a pupat si ea. Ih, e cam ud nasucul ei... Nasul meu nu e ud!



#6
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 18 iulie 2014 - 15:57

Ah, alta idee. Uitati-va la Clopotica si zana pirat e acolo un crocodilut mititel si simpatic si le-a ajutat pe zane.

Zana pirat le-a schimbat talentele. Nu mai stiu exact care din ele a preluat talentul cu animalele, dar initial era ingrozita de crocodilut, care pana la urma le-a ajutat si ei nu i-a mai fost frica de el.

Poate merge...

 

Sau la "Cum sa imi dresez dragonul"...



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 18 iulie 2014 - 16:02

[:D] Si ce ne facem daca dupa aceea se intoarce in balcon cu toata familia dupa el?

 

n-are cum. va fi atat de ocupat sa schimbe scutece la puiuti, sa-i hraneasca, sa-i plimbe, sa-i culce, sa-i duca la medic, la cumparaturi...apoi vor merge la cresa/gradinita/scoala...samd.



#8
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 18 iulie 2014 - 18:18

[:D] Si ce ne facem daca dupa aceea se intoarce in balcon cu toata familia dupa el?

Pentru ca acum are si el puiuti, a invatat sa fie un crocodil bun si prietenos :)



#9
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 18 iulie 2014 - 21:25

Ai povestit asa de frumos ca m-am uitat in dreptul localitati de nick-ul tau  [:-)))]

Mey aveti noroc cu crocodilul! La noi era "nenea".  [fal]

noroc ca sotul meu e un tip de treaba... si cum nenea venea cu noi peste tot... ba chiar ma punea sa ma inchesui in geamul de la masina sa nu stau pe nenea  [bib]  deja il intrebam noi daca nenea sta bine... daca totul e ok.

De prin iarna a disparut nenea cum a si aparut. [:)]

 

Eu zic sa nu-l lasi sa faca pui ca numai scapi de el  [:-)))]



#10
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 14:43

Vad ca nu s-a mai manifestat violent crocodilul nostru! Cred ca e acelasi cu aligatorul Louis din "Printesa si broscoiul"  [:D], cel care ii plimba pe Tiana si pe Naveen prin mlastini, si le mai si canta la trompeta!!!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -