Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de August (Pepenasi de August 2014) (cap. 7)


234 raspunsuri la acest subiect

#1
Dana_bebe

Dana_bebe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.395 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 08:50

Capitolul 1Capitolul 2Capitolul 3Capitolul 4Capitolul 5, Capitol 6

pepenasi%20de%20august.jpg

Gravidutele nostre [gravi] :

  • Loredana2008 - DPN 24 iulie [bbfata]
  • Babyb00m - DPN 25 iulie [bbbaiat]
  • Dana_bebe88 - DPN 1 august
  • AlynaB - DPN 4 august [bbbaiat]
  • Claudela - DNP 5 august [bbfata]
  • Marivic - DPN 7 august [bbbaiat]
  • Norina36 - DPN 8-10 august [bbbaiat] 
  • Puxilinia - DPN - 9 august
  • Ona_elaa - DPN 10 august [bbbaiat]
  • Miki-Ispas - DPN 10 august [bbbaiat]
  • Alexandra1623 - DPN 10-15 august [bbfata]
  • Alice1983 - DPN 11 august gemeni [bbbaiat] + [bbbaiat]
  • Marizta - DPN 15 august [bbfata]
  • Cocojambo - DPN 16 august [bbfata]
  • Georgi07 - DPN 16 august [bbfata]
  • Karmendi - DPN 19 august [bbbaiat]
  • Dana_bebe - DPN 21 august [bbfata]
  • AliHappy - DNP 24 august
  • Mariana_D - DPN 25 august [bbfata]
  • Maryysim - DPN 30 august [bbfata]
  • Eliana - DPN 28 august [bbbaiat]
  • Rasfatzata - DPN - august  [bbbaiat]

     

     

Tocmai ai aflat ca o sa nasti in August 2014?

Atunci esti bine venita in grupul gravidutelor care asteapta barza in luna August 2014. Nu esti inca sigura de data nasterii sau doresti sa o mai verifici te sfatuim sa folosestiCALCULATORUL datei nasterii. De asemena iti recomandam sa citesti Odiseea Sarcinii(care urmareste sarcina pe saptamani) si sa citesti ce spun alte mame ca tine pe Jurnal de Sarcina.

La desprecopii.com oferim posibilitati multiple pentru gestionarea grupului de mamici:

- Discutiile publice se desfasoara in cadrul acestui subiect. Un subiect care o sa devina un subiect maraton la care scriem zi de zi. Putem sa pune poze, linkuri si ne folosim de subiectul public ca sa recrutam si alte mamici ca noi.



- Discutii private vom putea avea in cadrul GRUPULUI



- Tot in cadrul GRUPULUI putem avem: albume, evenimente, linkuri utile, sondaje, video-uri, wiki, sondaje, intrebari si raspunsuri (Q&A)



- In curand in cadrul GRUPULUI: liste diverse, Wiki, Albume Video, Evenimente Extinse, Date de nastere, si multe altele

 

Linkuri rapide:

Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie | Albume


Editat de Dana_bebe, 14 aprilie 2014 - 11:11 .


#2
Dana_bebe

Dana_bebe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.395 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 08:53

Buna dimineata!

Asteptam vesti cat mai bunde la morfologii!



#3
Karmendi

Karmendi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 10:23

Buna, buna

Bravo Mari, ma bucur ca bebele tau e bine, citesc cu emotii de fiecare data cand una dintre voi scrie de morfo si sunt si eu nerabdatoare. Deci in sfarsit ai aflat ca e baietel si zici ca te-a lasat si cu sot si cu fetita.

Si eu o sa merg cu sot dar nu m-am gandit sa-l iau si pe baiat, ca mi-e frica ca nu are rabdare.

Spune-mi te rog ti-a facut doar pe burtica sau si vaginala? Ca eu la primul mi-a facut si si.

Deci ti-a platut si de dr., ma bucur mult.



#4
Karmendi

Karmendi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 10:31

Nu pot sa cred ca am reusit sa-mi schimb semnatura si chiar se si vede.



#5
Karmendi

Karmendi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 10:35

Fetelor voi ziceti ca se schimba data nasterii dupa morfo? eu nu-mi mai aduc aminte.

Legat de extra job-uri nu cred ca am ce sa fac si nici timp nu o sa am, baietelul incepe scoala si va trebuii sa ma ocup de el plus un mic plangacios, pe care abia il astept.

Apropo a inceput si bebele meu sa aiba activitate si sa-l simtim cu mana. [flo2]



#6
Karmendi

Karmendi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 10:39

Eu saptamana asta sunt tare agitata, baietelul meu face 6 ani duminica si il sarbatorim la un loc de joaca, si avem o gramada de pregatiri, meniuri, torturi (ca avem musafiri si acasa, bunicii) etc.



#7
Karmendi

Karmendi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 10:42

Norina, Bebe tei este magazin? eu stiu ca exista o farmacie cu numele asta si este una din cele mai ieftine, undeva in Colentina.

Mari cand te duci la dr Ion? din cate stiu eu saptamana viitoare nu este la spital, este plecat. Sa ma anunti cand te duci si ce ai facut [:)]



#8
Dana_bebe

Dana_bebe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.395 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 11:10

[bib] NECESAR BEBELUS 

Hainute eu am luat ca marime 0-3 luni - pentru nou nascuti nu avut ( oricum nici nu a fost nevoie a avut 3.340 si 54 cm).

- body maneci lungi capse intre picioare - 5 bucati ( eu nu am luat cu capse in fata - daca vei studia vei vedea ca cele cu capse in fata sunt duble peste burtica si simple in spate - nu am priceput de ce sa fie extra imbracat in fata). Cand vei iesii din maternitate deja vei fi experta la imbracat peste capsor - nu e greu deloc.

- pantalonasi cu piciorus 5 bucati foarte, foarte practici

- body maieut 3 bucati 

- salopetele cu piciorus  f bune la dormit - 3 bucati

- salopetele velur fara maneci eventual cu bluzita (cam asa sunt seturile) - 3 bucati

(HAINUTE mai nou am descoperit firma asta - imi plac f mult, au materiale f moi, toate sunt 100%bumbac, preturi bune... si ma bucur ca sunt made in Romania, la C&A, H&M iar su preturi ok)

- alte hainute mai elegante... cam inutile ca nu il chinui cu ele si  le vei primii cu siguranta - eu am primit dar nu le-am folosit

- scutece finet - 20-30 bucati si mai multe daca le faci tu la o croitorie ceva
- prosoape de baie - 2 bucati dar eu an ajuns sa o sterg cu scutecele de finet stergeau mai bine cutele, se fierbeau usor
- barbite daca va fi alaptat nici una daca va bea din biberon multe(ia ieftine din piata nu te chinui sa fie de firma - nu conteaza)
- caciulite - de vazut cat de mare va avea capsorul noua ne-au fost mari toate - 4 bucati
- manusi - 1-2 perechi sa nu se zgarie - eu i-am taiat unghiutele din maternitate si nu am prea folosit

-paturici bumbac- 2 bucati
-paturica groasa de bebe (cu gauri mari) - 2 bucati

 

-cearceaf patut - 2-3 (oricum pui finet la capsor si nu se murdaresc cearceafurile)
- protectie saltea - Ikea

 

-cadita baie - fara forme simpla - ca cea de la Ikea

-cos gunoi scutece - eu am luat unul noui sa sa il am langa masa de infasat (sa nu arunc scutecul murdar pe jos)
-masa de infasat (cat mai mare) - ffff utila - cea de la Ikea e foarte mica - imi plac f mult cele gen comoda si masa deasupra ( sertarele vor fi ale bebelusului cu hainutele lui , - f comod) - uite  un model - eu am una cu 4 sertare daca vrei sa faci la comanda ti-o pot masura f exact.

-patut - Ikea sunt bune daca va dormi in el :) cel alaptati sfarsesc in pat cu mama :) - oricum patuturile ikea sunt ieftine (poti lua si secondhand - doar saltea noua)

-carut -genul Trio (landou, scoica, carut sport) sunt foarte bune -Landoul este F util - i si place copilului in el - se simte protejat ... totusi scaunul de masina e cam mic - la fel e ok si secondhand

 

-creme - ulei nivea de bebe

-gel baie - bioderma piele sensibila (oricum pui un bob de mazare la un spalat)

-crema popou - sudocrem

-dero pentru bebe - eu am luat de la amway - sunt mai scumpe dar tine f mult o cutie Baby detergent - nu se pune balsam la lucrusoarele pentru bebei, se pun cu extra clatire.

- forfecuta unghiute pentru bebei (au varful rotunjit - nu mi-au placut cele Nuk erau boante rau am luat de oameni mari cu varf rotund - important sa fie buna o vei folosi mult)

 

Extra:

-biberoane Avent - 2 de 125ml
-tetine marimea 0 - 4 ( trebuei schimbate la 2 luni pentru igiena asa ca nu merita multe)
-suzeta - una de silicon, una de cauciuc - eu am luat de la NUK - i-a placut cea de cauciuc 
-sterlizator Avent se gaseste si secondhand (eu as al-am avut si inca merge f bine)

-incalzitor biberoane (daca te mulgi si apoi incalzasti laptele)

-cantar bebe- pe mine m-a ajutat mult - te linisteti daca vezi ca ia bine in greutate -se gasesc si secondhand

-lapte praf nu lua
 

Cand iei hainute sa fie toate cam in aceiasi gama de culori sa nu bagi 3 hainute de o culoare, alte 3 de alta.... Am evitat culorile intense :).

 

Daca imi amintesc ceva mai editez aici.


Editat de Dana_bebe, 08 aprilie 2014 - 12:19 .


#9
MariVic

MariVic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 11:24

Carmen, ecografia mi-a facut-o doar pe burtica. Cred ca ai putea sa-l iei si pe baietelul tau la eco (la multi ani de pe acum, sa fie sanatos!!), fetita mea a stat linistita, l-a intrebat mereu pe sotul meu ce vedea pe ecran, dar in liniste si oricum doctorul a zis ca nu-l deranjeaza.

Eu nu stiam data probabila a nasterii decat de pe site-uri care-ti calculeaza in functie de ultimul ciclu. La 5-6 sapt nu am facut eco. Dar acum asa mi-a zis , ca este mai avansata sarcina cu o saptamana.

La dr. Ion chiar as fi vrut sa ma duc sapt viitoare (pt ca are fetita vacanta si imi voi lua si eu concediu), dar daca zici ca nu este :((( nu stiu cum voi face, o sa sun intai sa fiu sigura si daca nu va fi toata saptamana viitoare cred ca ma voi duce la Centrul de Planificare de langa Giulesti saptamana aceasta intr-o dimineata foarte devreme , atunci stiam ca este acolo. Tu de unde stii? daca poti spune:))



#10
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 11:26

Ce bine de fetele din bucuresti. Am auzit de la mai multe prietene de bebe teo dar eu pana in iulie nu ajung in bucuresti.
Karmendi la multi ani pentru pitic, sa creasca sanatos si norocos!
Stiti ce nu inteleg eu, care e treaba cu capitolele, de ce trebuie sa le schimbam asa des?


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -