Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Parinteala neconditionata

parenting neconditionat

204 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 10:20

Aseara, pe la miezul noptii, am urmarit pe TVR emisiunea Garantat 100%.

 

Invitat a fost Alfie Kohn, autorul cartii "Parenting neconditionat"

 

http://www.tvr.ro/pa..._6168.html#view

 

Iar aici se poate urmari integral interviul:

http://www.tvrplus.r...ntat-100-162571

 

 

Nu sunt decat 48 minute foarte interesante, minute ce s-au scurs repede, minute ce ridica semne de intrebare si in acelasi timp ofera raspunsuri.

Mi-ar placea sa stiu ca ati urmarit interviul pentru a avea o baza de plecare in discutie.

======

 

De cand activez pe forum au fost mereu 2 curente: educatia traditionalista si educatia noua, moderna (sa-i zicem) bazata pe aratarea iubirii si cooperare.

La mine in famillie se bat cap in cap aceste 2 curente si recunosc mi-a fost destul de greu sa ma fac inteleasa de ce am procedat asa si nu altfel de aceea am fost foarte surprinsa cand Celcesforaie m-a trezit si m-a rugat sa ma uit cu el la emisiune.

Pentru mine asta a fost neasteptat si in acelasi timp m-a bucurat disponibilitatea lui de a intelege metodele mele si de a-si asuma intr-un fel micile lui greseli.

 

 

Cand am inceput educatia copilului acum 15 ani (doamne, ce a mai trecut timpul!) nu stiam ca ceea ce fac eu se numeste "Parenting neconditionat". Stiam doar ca e din din suflet sau din instinct - ca e mai bine asa, fara sa pot numi de ce e mai bine asa.

Abia mai tarziu am aflat, tot de aici, din discutii, ce si cum si am urmat calea asta.

 

Cat de mult sunteti adeptii parintelii neconditionate?

De ce credeti ca ar fi mai buna educatia traditionalista?

Credeti ca se pot imbina cele 2?

 



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 11:21

Interesanta emisiunea, am apucat sa urmaresc putin....

 

Le-am zis mereu fetelor cale iubesc pt ceea ce sunt, si orice a face, insa asta nu ma impiedica sa nu fiu e acord cu ele cand fa greseli lucruri nepotrivite, cand se compora urat samd, si in cazuri din astea le mai fa observatie, le mai admonestez.

 

Pana acum, la varsta lor, prin greseli si lucruri nepotrivite ma refer, la comportamente necoresunzatare gen plans, "dat cu fundul de pamant" cand nu se poate ceva atunci cand vor ele, smiorcaituri, ceruturi intre ele ca surori, chesti legate de saluturi, te rog,multumesc, strans jucarii dupa ele, in fine, din astea, pe care in timp, le-am cam adus pe drumul cel bun, dar tot mai sunt scapari, ca altel nu se poate [:D]

 

La voi, Viviana, avand copil mai mare, va izbiti de alte probleme, unele mult mai dificile decat tipete si strans de jucarii..



#3
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 12:07

Sunt parinti care fac asa pentru ca asa simt ,  sunt unul dintre ei . Nu i-am cumparat copilului gadgeturi scumpe ca dupa aceea sa-i spun ca are voie numai 15 minute sa se joace , sau doar in weekend, sau sa il pedepsesc luandu-le.  Nu vad care copil e fericit sa se joace doar 10 minute si sa faca teme 3 ore [batcap] , dar asta face parte din tezaurul nestemat al parentingului [alcool] .



#4
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 12:36

Nici eu nu sunt adepta gadgeturilor scumpe pt copii, de la varste fragede.

Apropo de asta, de problema jocurilor, am vazut alta emisiune, tot la Garantat 100%, un interviu cu un profesor, imi scapa numele, in care fix despre asta s-a discutat: jocuri pe calculator, tableta si alte astfel de echipamente, cat de nocive sunt, la varste mici, pt creierul copiilor, in dezvoltarea lor afectiva...  Dar, le sunt puse la dispozitie de catre unii parinti, din comoditate, caci copiii se joaca, sunt linistiti, parintii isi vad de ale lor, si toata lumea e fericita.. sa ma uit sa vad cum il chema pe acel profesor...

 

Pe de alta parte, cunoasteti lumea laudarosilor, pe aceste teme: "wow, ce destept este copilul/nepotul meu, are 3 ani si se joaca jocul X, wow cate inteligenta la pachet!!" si tot asa...



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 12:41

Virgiliu Gheorghe, prin martie-aprilie 2013 parca a fost emisiunea, tot la Garantat 100%



#6
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 13:02

Off, Viv, la mine in cap se lupta zilnic cele doua stiluri de parinteala [smulgpar] . Imi doresc sa aplic doar modelul de parinteala neconditionata, DAR am fost crescuta traditional (despotic, sa zic asa) si cateodata traditionalul din mine incearca sa-si faca loc si duc lupte grele... Ma surprind uneori incercand sa impun cate ceva copilului, chestii car enu sunt vitale si despre care imi dau seama ca sunt doar orgoliile mele... si incerc sa ma corectez... De aceea pentru mine parinteala este de multe ori o lupta - ca bonus, am si un copil cu o vointa de fier, n-am intalnit EVER un om mai hotarat decat el!

In rest, totul se explica, se discuta, se dezbate, over and over again... El nu oboseste, eu insa de multe ori da :P

Viviana, eu te admir pentru felul cum ti-ai crescut fata si, de multe ori, am incercat sa-ti urmez sfaturile (chiar daca nu prea scriu pe forum, citesc zilnic) [flo]



#7
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 14:21

Si eu cred ca parinteala neconditionata este mai de succes sau nu in functie de copil. Eu am unul cu care merge si unul cu care merge mai putin ...

 

eu incerc prima oara sa explic, sa dau argumente logice ...de multe ori nu pricep, cred ca nu sunt maturi suficient sa aplice logica intr-o actiune pe care si-o doresc ...daca mai sunt si personalitate de tip A, adica siguri pe ei, lideri ...greu ii poti opri din ceea ce stiu ei sigur ca e bine la 7 ani. M-am surprins de multe ori conditionand, fortzandu-i ...m-am surprins spunand si "pentru ca asa spun eu si tu trebuie sa ma asculti" ...nu mi-a placut dar nu mi-a parut rau, eu stiu ce fac pentru ei, chiar daca voi primi reprosuri mai tarziu, nu are de ce sa imi fie rusine.



#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 14:39

Cred ca se confunda responsabiitatea (chiar si juridica) persoanei majore in raport cu persoana minora aflata in intretinerea ei.

Daca se discuta de metode este una daca se discuta de "a lasa la liber de decizie" este altceva. Personal vad ca se aluneca usor pe a doua panta sub auspiciul neconditionarii.

 

Ca sa pun sare pe rana... toti dar absolut toti suntem conditionati in fiecare zi de societate, de norme sociale, de legi, de reguli, de "legi nescrise" uneori (cutuma) si exista o diferenta substatiala intre libertate si libertinaj intre democratie si anarhie....samd.,



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 15:14

Marius daca urmaresti interviul cu atentie vei vedea ca la un moment dat exact despre asta se vorbeste.

Alfie atrage atentia ca parentingul neconditionat nu este egal cu lasarea copilului liber, de izbeliste si sa-si ia propriile decizii, sa faca ce vrea atunci cand vrea.

Este vorba de cooperare si nu de impunere prin forta, de a-i insufla copilului anumite valori si de a-l ajuta sa si le alega pe ale lui - nu de a i le impune pe ale tale.

Si de o multime de alte lucruri de bun-simt.

 

Cand o sa am timp o sa incerc sa transpun aici ce mi s-a parut mie mai important si semnificativ din dialog.



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 15:18

Nu ma refer la materialul pus de tine.





Etichetat si cu parenting, neconditionat

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -